Ty has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beaning

The Beaning

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death of the Sound Man

Death of the Sound Man

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Möbius

Möbius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Holes

Holes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Purl

Purl

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry