Sort by

Kyle has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ballot Measure 9

Ballot Measure 9

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Assassin

Assassin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Life Without Me

My Life Without Me

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry