Sort by

tzwilling has logged 37 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Wild Things

Wild Things

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry