RSS feed for Lau
  • Knives Out

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Captain Marvel

  • The Night Comes for Us

    ★★★★★

  • Apostle

  • Suspiria

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • The Dance of Reality

    ★★★

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★½

  • Cosmopolis

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★½

  • Kick-Ass

    ★★★½

  • Enter the Void

  • Thirst

    ★★★★

  • Moon

    ★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★

  • The Prestige

    ★★★½

  • Morvern Callar

    ★★★

  • Decasia

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★★

  • 8 ½ Women

    ★★★★

  • Gummo

    ★★★½

  • The Prophecy

    ★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Sans Soleil

    ★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★