Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★½
Edit this entry  
29
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★½
Edit this entry  
27
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Edit this entry  
13
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lynx

The Lynx

1982
×
Edit this entry  
20
Sister Death

Sister Death

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
I'm Gonna Explode

I'm Gonna Explode

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★½
Edit this entry  
06
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Tetris

Tetris

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Edit this entry