Sort by

Edwin has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Day We'll Talk About Today

One Day We'll Talk About Today

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Memories of My Body

Memories of My Body

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Humba Dreams

Humba Dreams

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yellow Is Forbidden

Yellow Is Forbidden

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
War of Art

War of Art

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gundala

Gundala

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Two Blue Stripes

Two Blue Stripes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sore: Istri dari Masa Depan

Sore: Istri dari Masa Depan

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Interpreter

The Interpreter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ave Maryam

Ave Maryam

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Asian Three-Fold Mirror 2018: Journey

Asian Three-Fold Mirror 2018: Journey

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rest in Peace

Rest in Peace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Woo Woo

Woo Woo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Trip to Malilo

A Trip to Malilo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rising from Silence

Rising from Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Gift

A Gift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry