Highest rated films

  • Yuni

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Petite Maman

    ★★★½

  • Ali & Ratu Ratu Queens

    ★★★

  • True Mothers

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • Hope

    ★★★★

  • Redemption of a Rogue

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Rockfield : The Studio on the Farm

    ★★★½

  • Should the Wind Drop

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Last Film

Spider-Man: No Way Home

Dec 15

Genres, countries & languages

Drama
14 films
Action
4 films
Fantasy
4 films
Romance
4 films
Adventure
4 films
Comedy
3 films
Sci Fi
3 films
Thriller
2 films
Family
2 films
Music
1 film
USA
8 films
Indonesia
6 films
France
3 films
UK
2 films
Japan
1 film
Norway
1 film
Sweden
1 film
Singapore
1 film
Ireland
1 film
English
9 films
Indonesian
6 films
French
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Action
Average 4.00
Adventure
Average 4.00
Drama
Average 3.64
Romance
Average 3.50
Fantasy
Average 3.25
USA
Average 3.88
Indonesia
Average 3.58
English
Average 4.00
Indonesian
Average 3.58

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 3

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

Akhirat: A Love Story
Average weighted rating:

2.7

Most popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Lasagna
Average weighted rating:

3.5

Films Edwin watched in 2021

  • Spider-Man: No Way Home
  • On the Beach at Night Alone
  • Yuni
  • Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash
  • Akhirat: A Love Story
  • Petite Maman
  • Dune
  • No Time to Die
  • Redemption of a Rogue
  • Hope
  • Rockfield : The Studio on the Farm
  • Should the Wind Drop
  • Dear to Me
  • A Quiet Place Part II
  • Lasagna
  • Ali & Ratu Ratu Queens
  • Zack Snyder's Justice League
  • True Mothers
  • Sound of Metal
  • Soul

World map

Highly rated films Edwin is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more