Sort by

Udo has logged 293 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Famous Five

The Famous Five

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bliss

Bliss

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to Back

Back to Back

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The School of Magical Animals 2

The School of Magical Animals 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Fall

Fall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creatures from the Abyss

Creatures from the Abyss

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tap

Tap

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Black Cadillac

Black Cadillac

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Knight Moves

Knight Moves

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiteout

Whiteout

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night

Last Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Runaway

Runaway

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry