RSS feed for Marcel
  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • American Sniper

    ★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • The Heart Machine

    ★★★½

  • Men, Women & Children

    ★★★½

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • The One I Love

    ★★★★½

  • I Origins

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • The Rover

    ★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★

  • Transcendence

    ★★★½

  • Chef

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Listen Up Philip

    ★★

  • A Most Wanted Man

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • American Hustle

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Last Vegas

    ★★★

  • Ender's Game

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Coherence

    ★★½

  • Begin Again

    ★★★½

  • The Double

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★

  • Tracks

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Jobs

  • We're the Millers

    ★★★

  • Elysium

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • The World's End

    ★★★½

  • The Heat

    ★★★

  • World War Z

    ★★★★

  • The Internship

  • This Is the End

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Oblivion

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★

  • Adore

    ★★½

  • The Incredible Burt Wonderstone

    ★★½

  • Side Effects

    ★★½

  • Before Midnight

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½