RSS feed for Marcel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
The American

The American

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Adore

Adore

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Island

The Island

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Heart Machine

The Heart Machine

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★
Edit this entry