Sort by

Christopher has logged 88 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Confession of Murder

Confession of Murder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Symbol

Symbol

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Terror Live

The Terror Live

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Imperium

Imperium

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Edit this entry