Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Roxanna

Roxanna

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Roxanna
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Roxanna’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Murder of Nicole Brown Simpson

    The Murder of Nicole Brown Simpson 2020

    ★ Watched by Roxanna 03 Oct 2021

    gotta one star AND heart this one because it's been months and i'm still thinking about. mena suvari innocent.

  • 9/11

    9/11 2017

    ★★ Watched by Roxanna 13 Sep 2021

    :(

  • Close Calls

    Close Calls 2017

    ★★★★ Watched by Roxanna 12 Sep 2021

    this absolutely needed to be 2 hours long!!! it could have been even longer tbh

  • Asuran

    Asuran 2019

    ★★★★½ Watched by Roxanna 24 Aug 2021

    i don’t know too much about south indian action cinema yet, but this feels like a spectacular entry point?! absolutely obsessed with this....!!!

  • The Docks of New York

    The Docks of New York 1928

    ★★★★★ Watched by Roxanna 09 Aug 2021

    the movie of the life

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside 2021

    ½ Watched by Roxanna 19 Jun 2021

    bo burnham has the energy of a male character who was written by a woman uwu

  • Me You Madness

    Me You Madness 2021

    ★★★ Watched by Roxanna 28 Apr 2021

    this became  immensely more interesting to me once i found out whose vanity project it was....i wonder what bret easton ellis will say when he watches it(i hope he watches it)

  • Cradle 2 the Grave

    Cradle 2 the Grave 2003

    ★★ Watched by Roxanna 24 Apr 2021

    way too much tom arnold, not nearly enough dmx.

  • The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman 1996

    ★★★★ Watched by Roxanna 08 Feb 2021

    i’m not sure if camille paglia is self-aware enough to be in on the joke but her cameo in this film is one of the funniest fucking things i’ve ever seen....absolute queen shit on dunye’s part

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie 2021

    ★ Watched by Roxanna 05 Feb 2021 1

    honey, no. No.

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★ Watched by Roxanna 01 Feb 2021

    this film is a dark comedy about a woman with borderline personality disorder....i may or may not elaborate further on this some day but for now i will just echo charlotte’s review: literally all of the reviews for the film on this site, positive and negative, are absolutely atrocious 😖😖😖

  • The Little Wars

    The Little Wars 1982

    ★★★ Watched by Roxanna 27 Jan 2021

    don't feel super confident rating this, as i have only a fairly precursory knowledge of the lebanese civil war, but any film that touches on this subject matter in a humorous way is okay in my books!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 36

Review Tags

4
  • tiff2015
  • watched on my phone
  • why tho
  • worst
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro