• The Northman

    ★★½

  • Loser

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★

  • Days Without

    ★★½

  • The Batman

    ★★

  • Nest

    ★★★½

  • Marry Me

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Titane

    ★★

  • Lamb

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★

  • Bergman Island

    ★★

  • Drive My Car

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Free Men

    ★★★

  • Spagettí (Lauslega byggt á sannri sögu)

    ★★★★

  • Passion

    ★★

  • How to be a Classy Tramp

  • Mank

    ★★★½

  • Reykjavík City Symphony

    ★★★★

  • Kitchen by Measure

    ★★★★

  • Miss Marx

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★½

  • Grandma Hófí

    ★★

  • Mentor

    ½

  • The Last Fishing Trip

  • Last and First Men

    ★★

  • Yes-People

    ★★

  • Self Portrait

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★½

  • The Irishman

    ★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • About Endlessness

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • Echo

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★

  • A White, White Day

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Hellboy

    ½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★½

  • God Exists, Her Name Is Petrunya

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Advocate

    ★★★½

  • Fyre

    ★★

  • Vice

  • Aquaman

    ★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★½

  • Venom

  • High Life

  • mid90s

    ★★★½

  • Widows

    ★½