Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Family Switch

Family Switch

2023
×
★★½
Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brave Citizen

Brave Citizen

2023
×
★★★
Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lessons in Chemistry

Lessons in Chemistry

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harmful Insect

Harmful Insect

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Slow

Slow

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Foe

Foe

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daily Dose of Sunshine

Daily Dose of Sunshine

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Small Light

A Small Light

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cigarette Girl

Cigarette Girl

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sunset in My Hometown

Sunset in My Hometown

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tetris

Tetris

2023
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Edit this entry  
28
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Other Zoey

The Other Zoey

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry