Sort by

ully has logged 408 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hula Girls

Hula Girls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Restaurant from the Sky

Restaurant from the Sky

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Behind Every Star

Behind Every Star

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Connect

Connect

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Queen's Umbrella

Under the Queen's Umbrella

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
6/45

6/45

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hunt

Hunt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weak Hero Class 1

Weak Hero Class 1

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Aisha

Aisha

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
April Story

April Story

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★½
Edit this entry