• After Hours

    After Hours

    ★★★★½

    paul hackett and the terrible, horrible, no good, very bad night. a surreal, funny, loopy nighttime trip through nyc. it’s all starts with innocent date and ends up turning into a nightmare. my guy can’t catch a breath from the start and i’m glad it ended on a nice note.

  • While You Were Sleeping

    While You Were Sleeping

    ★★★½

    bill pullman in here is peak male performance

  • May December

    May December

    ★★★★½

    holy shit literal chills it’s quite fascinating to watch how that shifts it’s tone from satire to utter tragedy. charles melton i’m so sorry i wasn’t familiar with your game, i’m blown away. 

    “this is just what grown-ups do” 

    thats so sick how everyone treat joe like literal child

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★

    yes that was mad good film, al pacino as selfish and self-centered powerful drug lord really keep it going but i’m only here merely to see the whole scene of iconic michelle pfeiffer as elvira with her long silk blue dress and her blonde fuckass bob.

  • The American Friend

    The American Friend

    ★★★★½

    i guess don’t trust an american friend even if it’s dennis hooper. personally the whole sequences of the first assasination attempt with all of the awkwardness and weird tension is a pure excelence. there are might be unanswered plot but the bond from those two become a poetic sweetness seemingly finally merge and make sense.

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★½

    it’s so crazy how lucy gray taunts snow for the rest of his life despite only knew each other for 2 months… situationship trauma is so crazy

  • Lessons in Chemistry

    Lessons in Chemistry

    ★★★★

    how do i convince everyone to watch this so people can understand my obsession over lewis pullman potrayal as calvin evans here!!!!!

  • The Celebration

    The Celebration

    ★★★★

    they said this succession pilot episode was inspired but this and still they make logan roy family problem as a child play damn 20 minutes in already on the edge on my insanity

  • Scrapper

    Scrapper

    ★★★★

    this is cute and delightful with a bit of dramatic punch. reminds me a bit of aftersun but less depressed. i love to see harris dickinson as not so responsible young dad here.

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    guess who’s been put off drugs for life

  • Dreams

    Dreams

    ★★★★★

    a lovely little collections of short films and i can’t overstate just how much i love this. kurosawa dreams create reflections on nature, war, society, and humanity, through his use of enchanting and colorful dreamscapes.

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    average the smiths enjoyer