Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Legacy of the Bones

The Legacy of the Bones

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Guardian

The Invisible Guardian

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
My Spy

My Spy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mucho Mucho Amor

Mucho Mucho Amor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brian Banks

Brian Banks

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crew

The Crew

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Shadow of Iris

In the Shadow of Iris

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Louise by the Shore

Louise by the Shore

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Chana

La Chana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bolero: Dance of Life

Bolero: Dance of Life

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bon Cop Bad Cop 2

Bon Cop Bad Cop 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bon Cop Bad Cop

Bon Cop Bad Cop

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Amsterdam

Wild Amsterdam

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Call for Nowhere

Last Call for Nowhere

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Untold Tales of Armistead Maupin

The Untold Tales of Armistead Maupin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Remi, Nobody's Boy

Remi, Nobody's Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry