RSS feed for ullmann

ullmann has logged 149 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Cove

The Cove

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Georgia Rule

Georgia Rule

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
18
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Genius

Genius

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ants on a Shrimp

Ants on a Shrimp

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conductor

The Conductor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wad: surviving on the border of water and land

Wad: surviving on the border of water and land

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl

Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night School

Night School

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mile 22

Mile 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sir

Sir

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry