ullmann has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Society

High Society

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Specials

The Specials

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eva

Eva

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paul

Paul

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Room(h)ates

Room(h)ates

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Funan

Funan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry