• The Stranger

    ★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★½

  • Christmas in Connecticut

    ★★★

  • Anchors Aweigh

    ★★★

  • Campus Rhythm

    ★½

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • The Lady Eve

    ★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • Goodbye, Mr. Chips

    ★★

  • Dark Victory

    ★★★★

  • Tell Your Children

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Nothing Sacred

    ★★½

  • Happiness

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • She Done Him Wrong

    ★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★

  • City Girl

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • Lonesome

    ★★★

  • The Circus

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • It

    ★★★½

  • The General

    ★★★½

  • Tartuffe

    ★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★½