• The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★

    Its undeniable charm and playful whimsy are not quite enough to sell me on this all too simplistically condensed adaptation of Dickens' classic novel.

  • The Truth

    The Truth

    ★★★

    Its narrative is overly on-the-nose, but simply watching Catherine Deneuve do her thing goes a long way toward making La Vérité worthwhile.

  • The Legacy of the Bones

    The Legacy of the Bones

    ★★½

    The Legacy of the Bones, the second installment of the Baztán trilogy, offers up much of the same, both where its plot and its level of entertainment are concerned.

  • The Invisible Guardian

    The Invisible Guardian

    ★★½

    The Invisible Guardian tries a little too hard with its plot, but does deliver some entertainment, albeit of the non-earth-shattering kind.

  • 21 Bridges

    21 Bridges

    ★★

    21 Bridges rather fruitlessly attempts to mask its plethora of flaws with its, admittedly engaging, fast pacing.

  • My Spy

    My Spy

    ★½

    Flimsy and forgettable, My Spy is an uninspired and unnecessary outing for all involved.

  • Hotel Mumbai

    Hotel Mumbai

    ★★½

    Hotel Mumbai is intense in a most harrowing manner, with its unrelenting violence almost eradicating its humanity.

  • Mucho Mucho Amor

    Mucho Mucho Amor

    ★★★

    Mucho Mucho Amor is a surprisingly ordinary documentary considering its most extraordinary subject.

  • 22 Jump Street

    22 Jump Street

    ★★½

    22 Jump Street somehow manages to turn its repetitiveness into both its strength and its weakness.

  • Disclosure

    Disclosure

    ★★★½

    Disclosure is a more than solid start to a conversation that needs to be had, and one that will hopefully not stop here.

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★

    Its supporting cast knocks it out of the park, picking up the slack for the all too limited acting abilities of Pete Davidson.

  • Escape from Pretoria

    Escape from Pretoria

    ★★

    Escape From Pretoria needs fewer scenes spent on carving keys from wood and a whole lot more dedicated to some actual character development.