ullmann has written 91 reviews for films during 2013.

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★½

    Not only does Kill Bill: Vol. 2 totally solidify my crush on Uma Thurman and all her badassery, it's quite entertaining as well.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

    See, I never quite got the appeal of Uma Thurman.

    I totally get it now.

  • Hoop Dreams

    Hoop Dreams

    ★★★★½

    One of the most riveting documentaries I've ever had the pleasure of seeing: so much more than a mere sports documentary, Hoop Dreams is an unforgettable story about American life (and all the challenges it presents).

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★

    Its first half an hour was promisingly solid, but it really went nowhere from there, and so finishing this ultimately rather generic zombie film became something of a struggle.

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★½

    Into the Wild is a massive disappointment, despite the gorgeous cinematography and soundtrack: its ostentatious narration and the utter douchiness of its main protagonist make it far easier to loathe than love this endless exercise in pretentiousness.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★

    Allison Janney single-handedly makes me love 10 Things I hate about you, all the rest is just very enjoyable icing on the cake.

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★

    Frances McDormand is just impossibly endearing in the subtly beautiful and brilliantly quirky Fargo.

  • Searching for Sugar Man

    Searching for Sugar Man

    ★★★★★

    Searching for Sugar Man is a perfect tribute to Rodriguez and his absolutely brilliant music. For me, this long overdue introduction to (part of) the man's fabulous body of work is both humbling and inspirational.

  • Flakes

    Flakes

    ★½

    Wafer-thin plot aside, this film loses all appeal after its first, at times amusing, half an hour or so, making the remaining hour an extremely grating experience.

  • Hoodwinked!

    Hoodwinked!

    ★★★

    Entertainingly original take on the familiar tale, with a special mention for the exceptionally strong cast working their magic.

  • The Grey

    The Grey

    ★★★½

    Liam Neeson more badass and more vulnerable than ever before in this chilling and dramatic adventure that had me on the edge of my seat throughout.

  • Sherlock Holmes

    Sherlock Holmes

    ★★½

    If only there had been considerably more of the rather wonderful Holmes/Watson banter, then I would have definitely enjoyed this action-driven film an awful lot more.