ullmann has written 313 reviews for films during 2014.

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★

    Its most powerful scene, perhaps because it is one of the surprisingly rare moments that evoke genuine emotion, is Topsy Chapman and Chiwetel Ejiofor's heartbreaking rendition of the spiritual Roll, Jordan, Roll.

  • Enough Said

    Enough Said

    ★★★★

    It is simply impossible not to be charmed by both Julia Louis-Dreyfus and James Gandolfini, and it is equally impossible not to root for both of their characters in the process.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★

    Now who am I to argue with the fact that everything is indeed quite awesome where this surprisingly inventive and wackily funny movie is concerned.

  • Monsters University

    Monsters University

    ★★½

    All things considered, Monsters Universtiy is a decently entertaining prequel, and as far as prequels go I reckon that's nothing shy of high praise.

  • August: Osage County

    August: Osage County

    ★★★★

    I for one am definitely no stranger to dysfunctional families, and it is something of an odd comfort to watch the all-out craziness its powerhouse cast shower me with.

  • Maleficent

    Maleficent

    ★½

    Its 'tell don't show'- approach appears to cater to both particularly dense audiences and downright shoddy editing, but Maleficent's most crippling problem is the rather offensive rape/revenge theme intertwined with some horribly misplaced attempts at tonal levity.

  • Ida

    Ida

    ★★★★

    Powerfully beautiful and poetically simple, Ida intrigues from its very first frame.

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★

    Cannot hold a candle to its predecessor, but for every joke that really doesn't work there is one that sort of does, which isn't half bad considering the sheer volume of jokes thrown at its audience.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★½

    Most of Marvel's offerings aren't quite for me, but I must admit to being more than a little fond of this particular brand of zany entertainment.

  • Mr. Turner

    Mr. Turner

    ★★

    While there is undeniable craftsmanship on display from Timothy Spall and cinematographer Dick Pope especially, Mr. Turner is unpleasantly glum, overlong and even quite dull from time to time.

  • In Order of Disappearance

    In Order of Disappearance

    ★★★½

    I was pleasantly surprised by this rather hilarious dark comedy, with particularly enjoyable performances from a solid Stellan Skarsgard and an exuberant Pal Sverre Hagen.

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★

    If I were prone to hyperbole I'd come up with far more creative comments than boring or bland, but where Captain America is concerned these words do just about cover it.