ullmann has written 113 reviews for films during 2015.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★

    Its second half is a massive letdown, especially compared to the darkly deadpan brilliance that makes up The Lobster's first hour.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★½

    You know I totally support your avenging.

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★

    Forgettable and uninspired are two of the words that come to mind when attempting to describe the disappointment that is Iron Man 2.

  • Arthur Christmas

    Arthur Christmas

    ★★★

    Arthur Christmas is a most pleasant seasonal surprise, with some serious Aardman charm to help spread some proper Yuletide joy.

  • Carol

    Carol

    ★★★★½

    If you're not already in love with the immaculate Cate Blanchett, Carol will undoubtedly make you see the error of your ways.

  • Suffragette

    Suffragette

    ★★½

    I shudder to think just how insufferably bland Suffragette would have been, had it not been for Carey Mulligan's standout performance.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★½

    Mesmerizingly sharp dialogue, expertly delivered by its stellar cast: Steve Jobs offers nothing short of three acts of edge-of-your-seat brilliance.

  • Bridge of Spies

    Bridge of Spies

    ★★★★

    Bridge of Spies is a well-made and pleasantly old-fashioned espionage thriller, anchored by brilliant performances from both Tom Hanks and Mark Rylance.

  • Look Who's Back

    Look Who's Back

    ★★★★

    It's all just a little bit of history repeating.

  • Burnt

    Burnt

    ★★½

    Entertaining but forgettable blandness.

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★

    Surprisingly moving (I blame Lenny Kravitz), especially compared to its decidedly less balanced predecessor.

  • Captain Phillips

    Captain Phillips

    ★★★★½

    Its final scene is one hell of a masterclass in acting from Tom Hanks.