ullmann has written 151 reviews for films during 2016.

  • Footloose

    Footloose

    ★★½

    With all its earnest corn and cheese, Footloose is an unmistakable 80s movie.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★

    Michael Shannon gives me life.

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    Timeless happiness.

  • The Lookout

    The Lookout

    ★★★

    The Lookout boasts a damn fine cast but lacks the element of surprise that would have made for a damn fine movie.

  • Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    Please, ask me how many fucks I give.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

    I kind of feel like I'm on drugs when I'm with you. Not that I do drugs. Unless you do drugs. Then I do drugs all the time, every drug.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Instant happiness.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★

    Arrival is a close encounter of the clever kind, personified by a great performance from Amy Adams.

  • Men in the City

    Men in the City

    ★½

    Neither romantic nor funny.

  • Miss Kiet's Children

    Miss Kiet's Children

    ★★★★

    De kinderen van juf Kiet is the perfect showcase for primary education at its absolute best.

  • Hollywoodland

    Hollywoodland

    ★★★½

    If only Hollywoodland had skipped the clichéd whodunnit because the flashbacks are the best parts, largely thanks to a stellar Ben Affleck.

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★½

    It is decidedly easier to recognize the craftsmanship on display in Revolutionary Road than to actually fall in love with it.