ullmann has written 202 reviews for films during 2017.

  • Jack Reacher

    Jack Reacher

    ★★½

    Despite being a tad underwhelmed by Jack Reacher, I am not giving up on the man just yet.

  • Snatched

    Snatched

    Ouch. Snatched sees Katie Dippold, once again, completely forgetting to bring the funny.

  • White House Down

    White House Down

    ★★

    I suppose no one will mistake my saying that I enjoyed this more than Olympus has fallen for an actual compliment. So there.

  • Pottersville

    Pottersville

    ★½

    Michael Shannon and I are equally and utterly confused.

  • Miracle on 34th Street

    Miracle on 34th Street

    ★★★½

    With its timeless charm and festive spirit, Miracle on 34th Street is a heart-warming Christmas classic.

  • London Has Fallen

    London Has Fallen

    ½

    Mind-blowingly offensive in every imaginable way.

  • Knock

    Knock

    ★★★

    Knock is all the proof one needs that Omar Sy's abundant charm carries even the thinnest of stories.

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★★

    With its beautiful animation and stunning soundtrack, The Prince of Egypt brings biblical history to life with reverence and restraint.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

    A touching tribute.

  • Faces Places

    Faces Places

    ★★★★

    Whimsy and warmth make for a most charming couple in the playfully philosophical Visages Villages.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Paddington's return brings an irresistible one hundred and three minutes of pure and utter joy.

  • Wonder

    Wonder

    ★★★½

    Largely thanks to some strong performances, Wonder manages to push most of the right buttons.