ullmann has written 148 reviews for films during 2018.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    Pure feel-good perfection.

  • White Boy Rick

    White Boy Rick

    ★★

    Bless Matthew McConaughey for attempting to do what Richie Merritt so very obviously cannot: elevate White Boy Rick to something watchable.

  • The Christmas Chronicles

    The Christmas Chronicles

    ★½

    Sadly, Kurt Russell playing Santa Claus is a lot more appealing in concept.

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

    Eddie Redmayne’s all too mannered performance is but one of the many things weighing down this overstuffed production.

  • The Resistance Banker

    The Resistance Banker

    ★★

    Sadly, Bankier van het Verzet feels a frequent need to dramatize its fascinating true story to an almost ludicrous extent.

  • Westwood: Punk, Icon, Activist

    Westwood: Punk, Icon, Activist

    ★★½

    There has to be more to Vivienne Westwood than this entertaining but all too messy documentary offers up.

  • Collateral Beauty

    Collateral Beauty

    ½

    Collateral Beauty is offensively bad throughout, but still manages to go out on the absolute lowest of notes.

  • The Cove

    The Cove

    ★★★

    The Cove is a heartbreaking documentary, especially knowing how devestatingly little has changed since.

  • Hotel Artemis

    Hotel Artemis

    ★★

    Notwithstanding its strong cast and interesting premise, Hotel Artemis lacks both the style and the substance to entertain throughout.

  • Complete Unknown

    Complete Unknown

    ★★★

    Michael Shannon’s beautifully understated bemusement alone makes Complete Unknown worth the watch.

  • Widows

    Widows

    ★★★

    Even some rather wonderful performances from its female cast do not quite make up for the fact that Widows as a whole is somewhat unsatisfying.

  • Georgia Rule

    Georgia Rule

    ½

    I genuinely cannot find a single positive thing about the wildly problematic Georgia Rule.