ullmann has written 116 reviews for films during 2019.

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★★

    Perhaps all too straightforward in form, but its content is shocking all the same.

  • High Society

    High Society

    ★★½

    Frank Sinatra’s pitch-perfect performance deserves better than this lukewarm affair.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    So, apparently I cannot not cry when Adam Driver is crying. Noted.

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★

    The irresistible My Neighbor Totoro is all gentle charm.

  • The Game Changers

    The Game Changers

    ★★★

    Preaching to the choir, but still an informative watch, wrapped up in an engagingly dynamic package.

  • Christmas in Connecticut

    Christmas in Connecticut

    ★★★

    Forgettable but fun Christmas fare with a charming performance from Barbara Stanwyck.

  • Noelle

    Noelle

    ★★★

    Charmingly cheesy Christmas entertainment, brought to campy life by a game cast.

  • Deerskin

    Deerskin

    ★★★½

    Le Daim: c'est simplement impossible de ne pas apprécier son style de malade.

  • The Specials

    The Specials

    ★★★★

    Hors Normes is a heart-warming gem of a film.

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★½

    Tampopo has its fair share of charmingly idiosyncratic moments of brilliance.

  • Eva

    Eva

    Even Isabelle Huppert can do very little to save this boring and banal misfire.

  • The To Do List

    The To Do List

    ★★½

    Bill Hader’s perfectly offbeat performance keeps me from seriously regretting this particular movie night pick.