ullmann has written 138 reviews for films during 2020.

  • Just Mercy

    Just Mercy

    ★★★½

    Just Mercy is a quietly effective courtroom drama, elevated by some powerfully understated performances.

  • Runaway Jury

    Runaway Jury

    ★★★

    Its all too underwhelming final act aside, this one does tick quite a few boxes for me.

  • Reversing Roe

    Reversing Roe

    ★★★½

    Whether or not Roe is overturned, the rights granted by Roe are almost gone for many women already.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★

    I simply do not understand why Aaron Sorkin still seems unable to stop recycling his own dialogue.

  • Athlete A

    Athlete A

    ★★★½

    It comes as no surprise that the devastating Athlete A is a most painful watch, but it is also an essential one.

  • The Forty-Year-Old Version

    The Forty-Year-Old Version

    ★★★½

    The Forty-Year-Old Version is as engaging and endearing as its leading lady, the irresistible Radha Blank.

  • The Angry Birds Movie 2

    The Angry Birds Movie 2

    ★½

    Even more so than its predecessor, The Angry Birds Movie 2 is really not for me, though I do still love most of the voice actors involved.

  • The Angry Birds Movie

    The Angry Birds Movie

    ★★

    While I do love most of the voice actors involved, The Angry Birds Movie as a whole is really not for me.

  • Summer of 85

    Summer of 85

    ★★½

    Its relatable '80s summer atmosphere rather works for me, but sadly
    Été 85
    does not have an awful lot more to offer besides that.

  • Ideal Home

    Ideal Home

    ★★

    Ideal Home has its heart in the right place, but its comedy in particular feels more than a little lackluster.

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★

    Its undeniable charm and playful whimsy are not quite enough to sell me on this all too simplistically condensed adaptation of Dickens' classic novel.

  • The Truth

    The Truth

    ★★★

    Its narrative is overly on-the-nose, but simply watching Catherine Deneuve do her thing goes a long way toward making La Vérité worthwhile.