• The Crew

    The Crew

    ★★★

    Braqueurs does exactly what it says on the tin, and it does so rather well.

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

    Hitchcock’s atmospheric silent film is heavy on style, but surprisingly light on proper suspense.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★

    Spike Lee foregoes all subtlety with Da 5 Bloods, and the end result is overly long, all too messy yet somehow still quite good.

  • The Edge of Democracy

    The Edge of Democracy

    ★★★★

    Petra Costa manages to blend the personal and the political into an insightful, heartfelt documentary.

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★½

    It has a lot of style and substance, and the latter simply does not resonate with me at any point.

  • In the Shadow of Iris

    In the Shadow of Iris

    ★★

    There is only so much its talented cast can do with this all too twisty plot.

  • Safety Last!

    Safety Last!

    ★★½

    Safety Last! is undeniably clever and creative, but on the whole it simply does not do it for me.

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

    There is a whimsical warmth to Tom Hanks' portrayal of Fred Rogers that is quite impossible to resist.

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★

    With so many important stories to tell during its limited running time, the life of the legendary Marsha P. Johnson really does not get the attention it deserves.

  • Ocean Waves

    Ocean Waves

    ★★

    Sadly, this meandering Studio Ghibli offering falls more than a little flat for me.

  • Louise by the Shore

    Louise by the Shore

    ★★★★

    Louise en Hiver with its pleasantly melancholic atmosphere is nothing but irresistible, gentle charm.

  • The Circus

    The Circus

    ★★★½

    Its wafer-thin plot aside, there is a lot to enjoy when it comes to this silent classic.