ullmann has written 13 reviews for films rated ½ .

  • Last Call for Nowhere

    Last Call for Nowhere

    ½

    Philippe de Chauveron and I really do not have the same sense of humor.

  • Single Street

    Single Street

    ½

    This forgettable misfire has few moments sans the most cringeworthy of clichés.

  • The Most Hated Woman in America

    The Most Hated Woman in America

    ½

    It boggles the mind how a potentially fascinating premise can result in such an utter misfire.

  • Belleville Cop

    Belleville Cop

    ½

    Unbearably unoriginal.

  • Suburbicon

    Suburbicon

    ½

    Suburbicon tells its most unpleasant tale in the most unpleasant way.

  • Holmes & Watson

    Holmes & Watson

    ½

    Nigh unwatchable.

  • Collateral Beauty

    Collateral Beauty

    ½

    Collateral Beauty is offensively bad throughout, but still manages to go out on the absolute lowest of notes.

  • Georgia Rule

    Georgia Rule

    ½

    I genuinely cannot find a single positive thing about the wildly problematic Georgia Rule.

  • Mortdecai

    Mortdecai

    ½

    Mortdecai is a painfully uninteresting, unfunny, and at times downright unwatchable mess of a movie.

  • Taken 2

    Taken 2

    ½

    This is the kind of crap only the likes of Gerard Butler are supposed to make. What's up with that, Liam?

  • London Has Fallen

    London Has Fallen

    ½

    Mind-blowingly offensive in every imaginable way.

  • With Open Arms

    With Open Arms

    ½

    Offensively unfunny.