ullmann has written 201 reviews for films rated ★★ .

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    Tenet is nothing but high concept and convoluted clichés.

  • The Angry Birds Movie

    The Angry Birds Movie

    ★★

    While I do love most of the voice actors involved, The Angry Birds Movie as a whole is really not for me.

  • Ideal Home

    Ideal Home

    ★★

    Ideal Home has its heart in the right place, but its comedy in particular feels more than a little lackluster.

  • 21 Bridges

    21 Bridges

    ★★

    21 Bridges rather fruitlessly attempts to mask its plethora of flaws with its, admittedly engaging, fast pacing.

  • Escape From Pretoria

    Escape From Pretoria

    ★★

    Escape From Pretoria needs fewer scenes spent on carving keys from wood and a whole lot more dedicated to some actual character development.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

    While it has plenty of heart, it is somewhat lacking where the campy comedy is concerned.

  • Brian Banks

    Brian Banks

    ★★

    Aldis Hodge’s performance deserves bettter than this all too generic biopic.

  • Tales from Earthsea

    Tales from Earthsea

    ★★

    When even its visuals do very little for me, watching Tales from Earthsea becomes something of a chore.

  • In the Shadow of Iris

    In the Shadow of Iris

    ★★

    There is only so much its talented cast can do with this all too twisty plot.

  • Ocean Waves

    Ocean Waves

    ★★

    Sadly, this meandering Studio Ghibli offering falls more than a little flat for me.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★

    Not as mind-bogglingly meh as its predecessor but it is a hot mess nonetheless.

  • Bon Cop Bad Cop

    Bon Cop Bad Cop

    ★★

    Bon Cop Bad Cop has all the potential to deliver an entertaining buddy cop movie, but misses the mark for the most part.