ullmann has written 265 reviews for films rated ★★★ .

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★

    I simply do not understand why Aaron Sorkin still seems unable to stop recycling his own dialogue.

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★

    Its undeniable charm and playful whimsy are not quite enough to sell me on this all too simplistically condensed adaptation of Dickens' classic novel.

  • The Truth

    The Truth

    ★★★

    Its narrative is overly on-the-nose, but simply watching Catherine Deneuve do her thing goes a long way toward making La Vérité worthwhile.

  • Mucho Mucho Amor

    Mucho Mucho Amor

    ★★★

    Mucho Mucho Amor is a surprisingly ordinary documentary considering its most extraordinary subject.

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★

    Its supporting cast knocks it out of the park, picking up the slack for the all too limited acting abilities of Pete Davidson.

  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★★

    Just about everything that works about The Lovebirds is a direct result of the on-screen chemistry its lead pair shares.

  • The High Note

    The High Note

    ★★★

    The High Note is equal parts enjoyable and forgettable, Tracee Ellis Ross' pitch-perfect performance excepted.

  • Ask Dr. Ruth

    Ask Dr. Ruth

    ★★★

    It is the irrepressible energy of Dr. Ruth that breathes much-needed life into this otherwise somewhat tepid documentary.

  • The Crew

    The Crew

    ★★★

    Braqueurs does exactly what it says on the tin, and it does so rather well.

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

    Hitchcock’s atmospheric silent film is heavy on style, but surprisingly light on proper suspense.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★

    Spike Lee foregoes all subtlety with Da 5 Bloods, and the end result is overly long, all too messy yet somehow still quite good.

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★

    With so many important stories to tell during its limited running time, the life of the legendary Marsha P. Johnson really does not get the attention it deserves.