ullmann has written 184 reviews for films rated ★★★★ .

  • Ema

    Ema

    ★★★★

    Mariana di Girolamo is on absolute fire in the mesmerizingly idiosyncratic mood piece that is Ema.

  • The Edge of Democracy

    The Edge of Democracy

    ★★★★

    Petra Costa manages to blend the personal and the political into an insightful, heartfelt documentary.

  • Louise by the Shore

    Louise by the Shore

    ★★★★

    Louise en Hiver with its pleasantly melancholic atmosphere is nothing but irresistible, gentle charm.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    Simply put, Spider-Man: Into the Spider-Verse is all kinds of witty and wonderful.

  • La Chana

    La Chana

    ★★★★

    La Chana with her endless energy and palpable passion is truly awe-inspiring.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    With its bittersweet, fairytale-like feel Howl’s Moving Castle charms its way right into my heart.

  • Bolero: Dance of Life

    Bolero: Dance of Life

    ★★★★

    Les Uns et Les Autres is an all too sprawling epic that soars on the strength of its musical sequences, most notably its stunning finale.

  • A Secret Love

    A Secret Love

    ★★★★

    I’m not crying, you’re crying.

  • When Marnie Was There

    When Marnie Was There

    ★★★★

    The wonderfully wistful tale When Marnie was there is a most charming surprise.

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

    Even if its plot does very little for me, this stunning silent film is something of a visual masterpiece.

  • Amazing Grace

    Amazing Grace

    ★★★★

    Mere words cannot do proper justice to the gloriously great experience that is Amazing Grace.

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★

    Les Misérables is an intense, unsettling crime drama with an almost all too unnerving epilogue.