ullmann has written 41 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Studio Ghibli's trademark charm perfected.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Machiavellian masterpiece.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    Pure feel-good perfection.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Transcending cinematic perfection.

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★★

    I ❤️ 🐩🐕🐩🐕.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    Perfect popcorn entertainment.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Paddington's return brings an irresistible one hundred and three minutes of pure and utter joy.

  • JFK

    JFK

    ★★★★★

    JFK is an absolute masterwork of filmmaking.

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

    You seem to be waiting for something, rather than someone.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★★

    Pure cinematic perfection.

  • Okja

    Okja

    ★★★★★

    Okja, I love you.

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini

    ★★★★★

    Whimsical and wistful perfection.