Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
T,O,U,C,H,I,N,G

T,O,U,C,H,I,N,G

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Man and His Dog Out for Air

A Man and His Dog Out for Air

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prelude: Dog Star Man

Prelude: Dog Star Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Star Man: Part III

Dog Star Man: Part III

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rhythm in the Ranks

Rhythm in the Ranks

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Fire

Autumn Fire

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry