Mike has logged 315 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pottersville

Pottersville

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Powerpuff Girls: 'Twas the Fight Before Christmas

The Powerpuff Girls: 'Twas the Fight Before Christmas

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Only the Wind Is Heard

Only the Wind Is Heard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep

Deep

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Pinocchio

The Adventures of Pinocchio

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry