Mike has logged 228 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Whirlwind

Whirlwind

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Can man skate his way into heaven?

Can man skate his way into heaven?

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Volcano Saga

Volcano Saga

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry