• The Crying Game

    The Crying Game

    ★★★½

    Honestly I didn’t think that I was going to care for the film from the first 20 or so minutes, but when the focus is on Fergus and Dill’s relationship, that’s when the film really shines. The writing is solid all around, though I could see how this made a bigger impact in the 90’s than it probably would’ve today. 

    All in all, it’s good, with the film really shining during those intimate character moments between the two leads.

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Absolutely masterful storytelling on display here, and the editing was so incredible. I feel like adaptations of stage plays usually are a bit basic in their filmic adaptations, but here I felt that the medium was used to elevate the storytelling.

    The performances are also phenomenal across the board, really enjoyed this film.

  • Serene Velocity

    Serene Velocity

    ★★★½

    We've all been down that hallway, one that never ends. But in a way everything feels so calm, just lost in your thoughts, nothing to see but the hallway, and nothing to hear but your footsteps against the cold floor, the bussing of the florescent lights ...

  • Film in Which There Appear Edge Lettering, Sprocket Holes, Dirt Particles, Etc.
  • Mario Banana I

    Mario Banana I

    ★★★

    penis movie

  • T,O,U,C,H,I,N,G

    T,O,U,C,H,I,N,G

    ★★★★

    Bro put a fuckin tb-303 on this and it would be an instant club banger

  • Flaming Creatures

    Flaming Creatures

    ★★★★

    In some ways this is a celebratory piece of art, needless to say I really liked it, I wanna watch it again. It's campy and fucked up in a good way honestly.

  • Waltz with Bashir

    Waltz with Bashir

    ★★★½

    Okay this is gonna be kinda weird but like the animation here immediately reminded me of that MTV Spider-Man show from like 2002 for some reason. Like, I watched the hell out of that show when I was a kid, that shit was so fucking good. 

    Anyways good movie!!!

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★

    I don't really know how I feel about this one cause like, on the one hand it's hella pretentious, but on the other hand it's a really well crafted film from a technique standpoint. I guess I'll have to watch it again, but overall I liked it??

  • Alien

    Alien

    ★★★★½

    Funny how I’ve had to watch this in two separate film classes lmao. Great movie tho, I should probably get around to watching the sequels one of these days...

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★½

    First time being back in an actual movie theater since last March, it felt good tbh

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    The birds at the beginning singing Can I Kick It .... Ugh