Sort by

Parker has logged 451 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Slickers II: The Legend of Curly's Gold

City Slickers II: The Legend of Curly's Gold

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Date Movie

Date Movie

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All Babe Network

All Babe Network

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Great Big Beautiful Tomorrow: The Futurism of Walt Disney

Great Big Beautiful Tomorrow: The Futurism of Walt Disney

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Brady Christmas

A Very Brady Christmas

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Bikini Drive-In

Bikini Drive-In

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jessie's Super Normal Regular Average Day

Jessie's Super Normal Regular Average Day

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Major League

Major League

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wild, Wild World of Jayne Mansfield

The Wild, Wild World of Jayne Mansfield

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ninja Zombie

Ninja Zombie

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Alien Factor

The Alien Factor

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trancers 6: Life After Deth

Trancers 6: Life After Deth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
VHS Lives 2: Undead Format

VHS Lives 2: Undead Format

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Brainiac: Transmissions After Zero

Brainiac: Transmissions After Zero

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marilyn Monroe Declassified

Marilyn Monroe Declassified

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Jayne Mansfield Story

The Jayne Mansfield Story

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mansfield 66/67

Mansfield 66/67

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
McHale's Navy

McHale's Navy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
F.A.R.T.: The Movie

F.A.R.T.: The Movie

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry