• The Marvels

    The Marvels

    ★★★

    The Marvels is an entertaining movie with a great team up of characters. It is fun and has some good humor to it.

    It is unfortunate that the movie didn’t do well in the theaters and it’s not its fault, it is because Disney and Marvel have saturated the theaters and TV with too much Marvel content.

    I would really love to see a follow up movie with these three teamed up together.

  • Freelance

    Freelance

    ★★½

    Each random part that made up this movie added up to make an entertaining movie. The parts themselves were weak. John Cena always gets the assignment and is super fun to watch. Juan Pablo Rana steal every scene. He is fantastic.

  • Mr. & Mrs. Smith

    Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★

    Such a fun movie. The score by John Powell is excellent and so memorable.

  • Tom Segura: Disgraceful

    Tom Segura: Disgraceful

    ★★★★½

    I speak Spanish too!

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    This movie is beautifully shot, it is hilarious, endlessly entertaining and just plain fun. It is one of the best movies I have seen in a long while.

    I love this movie. I am so glad that I got to watch it with my daughter.

  • Lift

    Lift

    A Kevin Hart produced Kevin Hart vehicle for Kevin Hart to tell us that Kevin Hart can be a dramatic actor -- "Hey look at me, I'm an actor!"

    Hart is most entertaining when he unleashes his manic energy, none of that is here.

    Low budget, low quality CGI, low stakes, low entertainment. I’m a sucker for a good heist film. This is not one of them.

    A much, much better Netflix heist film is Army of Thieves. A better F. Gary Gray is The Italian Job.

  • Heart of Stone

    Heart of Stone

    ★★

    Two words: TOR Chat.

  • Face/Off

    Face/Off

    ★★★★½

    This movie is bonkers. I love it!

  • Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    ★½

    Fun fact:

    Zack Snyder's two-part Rebel Moon could have been a single two-hour movie if there wasn't the excessive amount of slow motion used.

    Snyder lacks any subtly.

  • The Out-Laws

    The Out-Laws

    ½

    I guess Pierce Brosnan needed a paycheck.

  • Murder Mystery 2

    Murder Mystery 2

    ★★

    Fine for background noise.

  • Extraction 2

    Extraction 2

    ★★★

    A throwback to 90s action films. Lots of action, not much plot. The oners are neat, but become fairly distracting. The action sequences are exciting and memorable. Does this movie earn its runtime that’s just a bit over two hours? No. The sound design is absolutely fantastic.