Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Predators

    ★★★★

  • The A-Team

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 281 Films logged
  • 23.4 Average per month
  • 5.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bright

Jan 6

Last Film

The Predator

Dec 30

Diary Milestones

Blockers
50th Apr 6
Live Free or Die Hard
100th Jun 4
Moon
150th Jul 17
Extinction
200th Sep 2
Justice League: Doom
250th Nov 9

Most Watched

Solo: A Star Wars Story

5 times

Tomb Raider

5 times

Mission: Impossible – Fallout

4 times

Ocean's Eight

4 times

Rampage

3 times

Crazy Rich Asians

3 times

Searching

3 times

Avengers: Infinity War

3 times

Genres, countries & languages

Action
204 films
Adventure
128 films
Sci Fi
113 films
Thriller
90 films
Comedy
72 films
Drama
54 films
Crime
51 films
Animation
34 films
Family
27 films
Fantasy
27 films
USA
277 films
UK
35 films
Canada
16 films
Japan
13 films
France
12 films
Germany
11 films
China
8 films
Hong Kong
6 films
Australia
6 films
India
4 films
English
279 films
Japanese
1 film
Spanish
1 film
Thriller
Average 4.57
Action
Average 4.00
Crime
Average 3.88
Adventure
Average 3.80
Comedy
Average 3.50
Sci Fi
Average 3.30
USA
Average 3.78
English
Average 3.78

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Sofía Niño de Rivera: Natural Selection
Average weighted rating:

3.2

Films mookie watched in 2018

  • The Predator
  • Aquaman
  • The Rocketeer
  • Home Alone
  • Venom
  • Elf: Buddy's Musical Christmas
  • Rampage
  • Crazy Rich Asians
  • Solo: A Star Wars Story
  • Searching
  • The Hurricane Heist
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Searching
  • Sunshine
  • Ralph Breaks the Internet
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Die Hard
  • Instant Family
  • Ghost Rider
  • Crazy Rich Asians
  • Trevor Noah: Son of Patricia
  • The Hitman's Bodyguard
  • Widows
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Gringo
  • Coco
  • Batman: Assault on Arkham
  • Batman: Strange Days
  • Tomb Raider
  • Avengers: Infinity War
  • Justice League: Doom
  • Justice League: The New Frontier
  • My Best Friend's Wedding
  • John Leguizamo's Latin History for Morons
  • The Greatest Showman
  • Bruce Almighty
  • Batman: Under the Red Hood
  • The Late Batsby
  • Ant-Man
  • Hunter Killer
  • Blade
  • Beverly Hills Cop III
  • Poseidon
  • A Quiet Place
  • Tag
  • Hard Rain
  • Paperman
  • Beirut
  • Ant-Man and the Wasp
  • Grosse Pointe Blank
  • First Man
  • The Girl on the Train
  • Venom
  • Batman
  • Solo: A Star Wars Story
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Smallfoot
  • Ocean's Eight
  • Speed
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Ocean's Eight
  • Batman Ninja
  • A Simple Favor
  • Batman Unmasked: The Psychology of 'The Dark Knight'
  • The Bounty Hunter
  • The Predator
  • Get Smart
  • The Death of Superman
  • Ocean's Eight
  • Eraser
  • This Means War
  • Doom
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Searching
  • Justice League
  • Extinction
  • Incredibles 2
  • The Time Machine
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Sneakers
  • Fight Club
  • Tag
  • 13 Going on 30
  • The Terminator
  • Doctor Strange
  • The A-Team
  • The Matrix
  • Gravity
  • The Meg
  • Crazy Rich Asians
  • Iron Man
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Lego Ninjago Movie
  • The Martian
  • Planet of the Apes
  • The Devil Wears Prada
  • Now You See Me
  • The Spy Who Dumped Me
  • Die Hard 2
  • John Wick
  • The Hitman's Bodyguard
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ghostbusters
  • The Replacements
  • Oblivion
  • Inception
  • Pacific Rim
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Thor: Ragnarok
  • Sicario
  • Star Wars Rebels: Spark of Rebellion
  • Source Code
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Return of the Jedi
  • Predators
  • Ready Player One
  • Another Earth
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Rampage
  • Jurassic Park
  • Dunkirk
  • 12 Strong
  • Coco
  • 12 Strong
  • The Punisher
  • Moon
  • San Andreas
  • Justice League
  • Man of Steel
  • Tomb Raider
  • Suicide Squad
  • Skyscraper
  • Passengers
  • WarGames
  • Pacific Rim: Uprising
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Rock
  • Con Air
  • Sicario: Day of the Soldado
  • TRON: Legacy
  • Den of Thieves
  • Mission: Impossible
  • National Treasure
  • Collateral
  • Tag
  • The Hurricane Heist
  • Going! Going! Gosh!
  • Zipping Along
  • RoboCop
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Empire Strikes Back
  • Ant-Man
  • The Shallows
  • The Late Batsby
  • Point Break
  • Paycheck
  • Speed
  • Back to the Future Part III
  • Wonder
  • Need for Speed
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Kodachrome
  • Lady Bird
  • 40 Days and 40 Nights
  • Broken Arrow
  • Hostage
  • Just Getting Started
  • How to Be a Latin Lover
  • Tomb Raider
  • Colombiana
  • Baywatch
  • Game Night
  • Total Recall
  • Ocean's Eight
  • Adrift
  • Live Free or Die Hard
  • Black Panther
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mission: Impossible II
  • The Italian Job
  • Mission: Impossible III
  • Hard Target
  • Solo: A Star Wars Story
  • John Wick: Chapter 2
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Red Planet
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Deadpool 2
  • Star Wars
  • Independence Day
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Fast Five
  • Battleship
  • Avengers: Infinity War
  • The Day After Tomorrow
  • Die Hard

See all 281

World map

Highly rated films mookie is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Phantom Thread
  • Capernaum
  • Pariyerum Perumal
  • Roma
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more