Highest rated films

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Jexi

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Green Lantern

    ★★★

  • Patriot Games

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 227 Films logged
  • 18.9 Average per month
  • 4.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Ant-Man and the Wasp

Jan 1

Last Film

Top Gun

Dec 31

Diary Milestones

Patriot Games
50th Mar 28
400 Days
100th Jun 12
Captain America: Civil War
150th Aug 25
Ocean's Eight
200th Dec 9

Most Watched

Captain Marvel

6 times

Bumblebee

3 times

Riley's First Date?

3 times

Avengers: Endgame

3 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

3 times

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Luxo Jr.

twice

Ocean's Eight

twice

Genres, countries & languages

Action
138 films
Sci Fi
95 films
Adventure
81 films
Comedy
65 films
Thriller
56 films
Drama
43 films
Animation
33 films
Crime
28 films
Fantasy
25 films
Family
20 films
USA
217 films
UK
24 films
Canada
14 films
China
14 films
France
10 films
Germany
8 films
Australia
7 films
Japan
6 films
Denmark
2 films
Colombia
2 films
English
220 films
Russian
1 film
Adventure
Average 4.60
Action
Average 4.41
Crime
Average 3.88
Thriller
Average 3.30
Sci Fi
Average 3.25
USA
Average 3.93
English
Average 3.75

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.6

Most popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Slaughterbots
Average weighted rating:

3.4

Films mookie watched in 2019

  • Top Gun
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Fast and the Furious
  • Elf
  • Bumblebee
  • Riley's First Date?
  • TRON: Legacy
  • TRON: The Next Day
  • Wind
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Riley's First Date?
  • Small Fry
  • Riley's First Date?
  • Auntie Edna
  • Moon
  • Whistle
  • Crawl
  • Tin Toy
  • Luxo Jr.
  • Jack-Jack Attack
  • Crimson Tide
  • Jumanji: The Next Level
  • Darkman
  • Blade Runner 2049
  • Rocketman
  • Ocean's Eight
  • Captain Marvel
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Shaft
  • Holmes & Watson
  • Hellboy
  • Die Hard
  • Knives Out
  • Angel Has Fallen
  • Dark Phoenix
  • Steamboat Willie
  • Anna
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?
  • Back to the Future Part III
  • The Rainmaker
  • Ford v Ferrari
  • Total Recall
  • Forky Asks a Question: What Is Money?
  • Luxo Jr.
  • Air Force One
  • Pacific Rim: Uprising
  • Long Shot
  • Code 8
  • Stuber
  • Slaughterbots
  • Terminator: Dark Fate
  • Back to the Future Part II
  • Jexi
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • Gemini Man
  • Tag
  • Joker
  • Spider-Man: Far from Home
  • Solaris
  • Doctor Strange
  • Back to the Future
  • Avengers: Endgame
  • Ad Astra
  • Avengers: Infinity War
  • Veronica Mars
  • Brittany Runs a Marathon
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Midnight Run
  • The Martian
  • Angel Has Fallen
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Tomb Raider
  • Shazam!
  • Iron Man 3
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Escape Room
  • Ocean's Eight
  • Avengers: Endgame
  • Ant-Man
  • Demolition Man
  • The Italian Job
  • Instant Family
  • Overlord
  • Captain Marvel
  • What Men Want
  • Mortal Engines
  • Star Trek Beyond
  • The Meg
  • The Devil Wears Prada
  • Fast Five
  • Second Act
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Replacements
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Time Freak
  • Alita: Battle Angel
  • WALL·E
  • Presto
  • BURN·E
  • The Hate U Give
  • Stuber
  • Miss Bala
  • Alien
  • Spider-Man: Far from Home
  • Smokin' Aces
  • Prospect
  • Apollo 13
  • The Spy Who Dumped Me
  • Captain Marvel
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Game Night
  • Captain Marvel
  • Starship Troopers: Traitor of Mars
  • Men in Black: International
  • Tremors
  • S.W.A.T.: Under Siege
  • 400 Days
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Girl in the Spider's Web
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • Rough Night
  • Dante's Peak
  • Career Opportunities
  • Alpha
  • The Proposal
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Songbird
  • Morning Glory
  • Kidnap
  • Cold Pursuit
  • Hollywood Homicide
  • Upgrade
  • Anti Matter
  • Under Siege
  • 2:22
  • Man of Tai Chi
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Curvature
  • Blade: Trinity
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • IO
  • Pokémon Detective Pikachu
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Unicorn Store
  • Avengers: Endgame
  • Congo
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Results
  • Timeline
  • Book Club
  • Batman: Bad Blood
  • Creed II
  • Bumblebee
  • Free Solo
  • Serendipity
  • Bad Times at the El Royale
  • Bumblebee
  • Captain Marvel
  • Shazam!
  • The Equalizer 2
  • Science Fiction Volume One: The Osiris Child
  • Snakes on a Plane
  • 2036 Origin Unknown
  • 2036 Origin Unknown
  • Aquaman
  • Patriot Games
  • Triple Frontier
  • Meet Joe Black
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • White House Down
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Thor: Ragnarok
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • The Giver
  • Deep Blue Sea
  • Captain Marvel
  • The Long Kiss Goodnight
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Saving Mr. Banks
  • The Sum of All Fears
  • Mortal Kombat
  • Robin Hood
  • Searching
  • Constantine: City of Demons - The Movie
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Hunt for Red October
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Peppermint
  • The Core
  • The Hitman's Bodyguard
  • Aquaman

See all 227

World map

Highly rated films mookie is yet to see

  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more