Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Berlin Blues

Berlin Blues

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cadillac Ranch

Cadillac Ranch

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Infinite Escher

Infinite Escher

1990
×
Edit this entry  
07
Celestial Clockwork

Celestial Clockwork

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Urban Square: In Pursuit of Amber

Urban Square: In Pursuit of Amber

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Back in Time

Back in Time

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Fidelio: Royal Opera House

Fidelio: Royal Opera House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greyhound

Greyhound

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Orca: The Killer Whale

Orca: The Killer Whale

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★
Edit this entry  
16
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last American Hero

The Last American Hero

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
WXIII: Patlabor The Movie 3

WXIII: Patlabor The Movie 3

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quick

Quick

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starflight: The Plane That Couldn't Land

Starflight: The Plane That Couldn't Land

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Concorde... Airport '79

The Concorde... Airport '79

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Round Ireland with a Fridge

Round Ireland with a Fridge

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strike Commando

Strike Commando

1987
×
Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Running the Sahara

Running the Sahara

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clockwise

Clockwise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry