Ted has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hal

Hal

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
LEGO: The Adventures of Clutch Powers

LEGO: The Adventures of Clutch Powers

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Buddy's Song

Buddy's Song

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Twilight of the Cockroaches

Twilight of the Cockroaches

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sky Riders

Sky Riders

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shin Dousei Jidai: Hawaiian Breeze

Shin Dousei Jidai: Hawaiian Breeze

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoli... la camorra sfida, la città risponde

Napoli... la camorra sfida, la città risponde

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Brigand of Kandahar

The Brigand of Kandahar

1965
×
★★½
Edit this entry  
22
Visa to Canton

Visa to Canton

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Boss Nigger

Boss Nigger

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Edit this entry  
17
It Couldn't Happen Here

It Couldn't Happen Here

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Drive-In Massacre

Drive-In Massacre

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Magic Kitchen

Magic Kitchen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Berlin Blues

Berlin Blues

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cadillac Ranch

Cadillac Ranch

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Infinite Escher

Infinite Escher

1990
×
★★½
Edit this entry  
07
Celestial Clockwork

Celestial Clockwork

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Urban Square: In Pursuit of Amber

Urban Square: In Pursuit of Amber

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Back in Time

Back in Time

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Beethoven: Fidelio

Beethoven: Fidelio

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greyhound

Greyhound

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★
Edit this entry