Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Don Quixote

Don Quixote

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
La vida es sueño

La vida es sueño

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★½
Edit this entry  
07
My Emptiness and I

My Emptiness and I

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks (Archives)

Fireworks (Archives)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fiction

Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sakda (Rousseau)

Sakda (Rousseau)

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Haiku

Haiku

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blue

Blue

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ashes

Ashes

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Junji Ito Collection: Tomie

Junji Ito Collection: Tomie

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Junji Ito Collection

Junji Ito Collection

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
★★★
Edit this entry  
01
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★
Edit this entry  
01
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★
Edit this entry  
01
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry  
01
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
½
Edit this entry  
01
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Edit this entry  
01
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★★½
Edit this entry  
01
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★½
Edit this entry  
01
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★½
Edit this entry  
01
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★½
Edit this entry  
01
Carmencita

Carmencita

1894
×
★★★★
Edit this entry  
01
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★½
Edit this entry  
01
Throwing Self on Heap of Hay

Throwing Self on Heap of Hay

1887
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Kiss

The Kiss

1882
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1889
×
★★★½
Edit this entry  
01
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
★★★
Edit this entry