Sort by

ultraviolet has logged 175 entries for films released in 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Arrowhead

Arrowhead

2015
×
Edit this entry  
16
Infini

Infini

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Howl

Howl

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Reversion

Reversion

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Voskhod

Voskhod

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Helio

Helio

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Throwaways

The Throwaways

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Condemned 2

The Condemned 2

2015
×
Edit this entry  
29
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Scooby-Doo! and Kiss: Rock and Roll Mystery

Scooby-Doo! and Kiss: Rock and Roll Mystery

2015
×
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncanny

Uncanny

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tank 432

Tank 432

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Uncanny

Uncanny

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Newcomer

Newcomer

2015
×
Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
AWOL-72

AWOL-72

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Film by Vera Vaughn

A Film by Vera Vaughn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Identicals

Identicals

2015
×
Edit this entry  
22
Identicals

Identicals

2015
×
Edit this entry  
22
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
Edit this entry  
10
Singularity

Singularity

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Edit this entry  
20
Air

Air

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Extraction

Extraction

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Synchronicity

Synchronicity

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Momentum

Momentum

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Momentum

Momentum

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Edit this entry  
13
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gridlocked

Gridlocked

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Identicals

Identicals

2015
×
Edit this entry  
06
Gridlocked

Gridlocked

2015
×
Edit this entry