umar has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Train Quest

Train Quest

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Read the review Edit this entry  
07
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Olafur Eliasson: Space Is Process

Olafur Eliasson: Space Is Process

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry