Sort by

ummmmmmm has logged 74 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
09
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
Edit this entry  
09
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
09
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
09
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
09
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Edit this entry  
09
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
09
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
Edit this entry