RSS feed for Micah
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Score

The Score

2001
×
Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Orange County

Orange County

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tempest

Tempest

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jackie Chan: My Stunts

Jackie Chan: My Stunts

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry